Jak wybrać odpowiednią smycz dla swojego psa?

Wybór odpowiedniej smyczy dla psa jest bardziej skomplikowany i ważny niż się wydaje. Materiały, grubość i rozmiar to trzy kluczowe aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze. Podpowiadamy, dlaczego.

Jak wybrać odpowiednią smycz dla swojego psa?

Wybór odpowiedniej smyczy dla naszego psa jest decyzją o wiele ważniejszą niż się wydaje, ponieważ chroni go przed ewentualnymi niebezpieczeństwami czy wypadkami (aby nie został np. przejechany przez rower, deskorolkę czy samochód). Dodatkowo smycz może stać się świetnym narzędziem komunikacji i edukacji, ponieważ możemy nauczyć psa, aby nie ciągnął za smycz podczas spacerów, a także nauczyć go czekać. Tutaj przeczytasz, jak nauczyć psa chodzenia na smyczy.

Na rynku istnieje szeroki wybór smyczy dla psów. Wybór najodpowiedniejszej zależy od takich czynników jak wiek, rasa, zachowanie i aktywność pupila oraz jego stan zdrowia.

Aby przypiąć smycz do psa mamy możliwość zrobienia tego poprzez mały otwór na obroży lub do szelk8i, przy czym druga opcja jest najbardziej zalecana według najnowszej wiedzy weterynaryjnej.Na czym polega różnica? Cóż, w zasadzie można powiedzieć, że obroże są łatwiejsze w użyciu niż szelki, ale są bardziej niewygodne i wiążą się z większym ryzykiem dla zwierzęcia, takim jak m.in. ból, siniaki czy problemy z oddychaniem.

Rodzaje smyczy dla psów

Obecnie smycze dla psów możemy znaleźć w większości sklepów zoologicznych, zarówno tych internetowych, jak i fizycznych. Choć istnieją bardzo specjalistyczne smycze skierowane bardziej do profesjonalnych trenerów (smycze treningowe), czy też na wystawy psów (smycze z cienką linką), to można powiedzieć, że oto są najczęściej spotykane smycze dla psów:

Rozciągliwe smycze

Smycze te charakteryzują się cienką linką, która jest automatycznie zwijana wewnątrz plastikowego uchwytu. Ich główną cechą jest to, że można je wydłużyć lub skrócić w zależności od ruchu psa lub Twoich potrzeb, co daje Tobie i Twojemu psu większą swobodę. Ponieważ są to smycze cienkie, przeznaczone są dla małych ras, które nie mają zbyt dużej siły, gdyż przy większych rasach mogłyby się łatwo zerwać.

Podstawowe smycze

Podstawowe smycze wykonane są z metalu, skóry lub nylonu i mają jedną długość, krótką, średnią lub długą. W zależności od wielkości rasy, grubsza smycz będzie bardziej odpowiednia, lub wystarczy cieńsza. O ile metal jest zwykle bardziej wytrzymały, o tyle nylon i skóra (skórzane są droższe, trudniej dostępne i cięższe) charakteryzują się tym, że są materiałami bardziej estetycznymi i atrakcyjnymi dla większości opiekunów.