Jak zadbać o psa rasy Golden Retriever?

Być może jest to najbardziej powszechna i najpiękniejsza rasa psów, która istnieje. Jego złota sierść i jego zawsze wesoły i czuły charakter sprawiają, że jest idealnym towarzyszem. Ale czego potrzebuje Golden Retriever, aby żyć zdrowo i szczęśliwie?

Od prawidłowego żywienia do pewnej opieki fizycznej. Pawda jest taka, że ta rasa potrzebuje naszej uwagi, aby uniknąć problemów, takich jak nadwaga lub ladysplasia. Zobaczmy szczegółowo, jak dbać o tego psa.

Co powinien jeść Golden Retriever?

W okresie szczenięcym powinniśmy ograniczyć się do stosowania wysokiej jakości karmy opracowanej specjalnie dla psów dużych ras. Jednak, gdy będzie dorosły, powinniśmy rozważyć możliwość przejścia bezpośrednio na karmę o umiarkowanej kaloryczności. Golden Retriever jest bardzo podatny na nadwagę, co jest bardzo szkodliwe dla jego zdrowia, ale szczególnie dla jego stawów. Tak więc „lekka” karma i unikanie spożywania smakołyków (psich przysmaków) jest najbardziej zalecane, szczególnie jeśli jest wykastrowany.

Historia psa flat coated retriever

Codzienne, ale umiarkowane ćwiczenia fizyczne

Golden Retrievery są bardzo aktywnymi psami, ale nie powinniśmy ich do tego zmuszać, ponieważ są bardzo podatne na problemy ze stawami i zerwane więzadła. Dlatego powinniśmy pozwolić im biegać i bawić się, ale w ich własnym tempie.

Zaleca się trzy lub cztery spacery dziennie, aby mogły załatwić swoje potrzeby poza domem. Jeden lub dwa z tych spacerów powinny być szczególnie długie, pozwalając im biegać i bawić się do woli. Nie zaleca się zmuszania ich do towarzyszenia nam podczas jazdy na rowerze czy biegania, ponieważ będą zmuszane i w końcu odbije się to na nich negatywnie. Ich zdrowie nie jest tak odporne jak u innych ras.

Jak zadbać o sierść mojego Golden Retrievera?

Złocista sierść tego psa wymaga dwóch podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych: szczotkowania i kąpieli.

Szczotkowanie

Zaleca się stosowanie szczotki drucianej dwa razy w tygodniu w celu usunięcia martwych włosów. Ponadto Golden pierzy się dwa razy do roku, w tym okresie zalecane jest codzienne szczotkowanie. Rygorystyczne przestrzeganie tej rutyny jest bardzo ważne, w przeciwnym razie będą tworzyć się węzły, a Twój Golden będzie doskonałym żywicielem dla pasożytów zewnętrznych, takich jak pchły i kleszcze. Przed szczotkowaniem zawsze należy poczekać, aż sierść wyschnie.

Kąpiel

Sierść Golden Retrievera odpycha wodę, więc częste kąpiele nie są konieczne. Raz w miesiącu lub raz na dwa miesiące wystarczy, aby utrzymać go w czystości. Jeśli wymaga częstszych kąpieli, powinniśmy używać mydła o neutralnym ph (przeznaczonego dla psów). Pamiętaj, aby dokładnie oczyścić i wysuszyć ich uszy, aby uniknąć problemów, takich jak zapalenie ucha, dość powszechne w tej rasie.

Współżycie rodzinne

Wśród troski o Golden Retrievera, jest również relacja z ludźmi. Rasa ta jest bardzo rodzinna, nie jest to typ psa, który dobrze czuje się sam w ogrodzie. Uczestnictwo w życiu rodzinnym, codzienne zabawy i pieszczoty oraz towarzyszenie ludziom w ich zajęciach sprawiają mu ogromną radość.

Ponadto dobrze dogaduje się z dziećmi, więc jest idealnym zwierzakiem do zabawy z nimi. Może mieszkać w mieszkaniach, o ile zapewni mu się codzienną aktywność fizyczną, choć idealne dla niego są domy z podwórkiem lub ogrodem.

One thought on “Jak zadbać o psa rasy Golden Retriever?

Dodaj komentarz