Funkcje psich wąsów

Niezależnie od rasy, wszystkie psy mają wąsik na pysku. Włosy te różnią się od tych, które pokrywają resztę ich ciała, są sztywniejsze, grubsze i dłuższe. Pełnią one również bardzo ważne funkcje dla psa. Wyjaśnimy je poniżej, aby nie popełnić błędu przycinania ich, co jest niepotrzebną i całkowicie niewskazaną praktyką.

Wąsy psa są również nazywane włosami dotykowymi i nie pełnią tylko funkcji estetycznych. Ta nazwa już przewiduje ich funkcję, która jest niczym innym jak zmysłem psa, ale także uzupełnieniem wzroku i zapachu. Możemy je rozumieć jako część szóstego zmysłu. Ten rodzaj włosów, znany również jako wibrysy, występuje w okolicy pyska, w tym na wargach i podbródku, ale także na większym obszarze, który obejmuje szczękę i to, co u ludzi byłoby policzkami. Ponadto, wibrysy występują również w brwiach.

Funkcje psich wąsów

Jako część narządów zmysłów, wąsy są bardzo ważne, ponieważ odbierają bodźce z otoczenia i przekazują je do mózgu, który jest odpowiedzialny za reagowanie na otrzymane informacje w odpowiedni sposób.

W szczególności wykonują one takie zadania jak:

Orientacja. Informacje odbierane przez te włosy są wykorzystywane do tworzenia mapy otoczenia, z uwzględnieniem odległości i proporcji znajdujących się w nim obiektów. Ta zdolność jest szczególnie przydatna dla psa w najciemniejszych środowiskach. Są one równoważne z naszym chodzeniem z wyciągniętymi rękami w nocy, aby się nie potknąć.
Temperatura. Wąsy są w stanie dostarczyć mózgowi informacji o temperaturze otoczenia poprzez wychwytywanie prądów powietrza.
Ochrona. Wibrysy znajdujące się w brwiach pomagają chronić oko, gdyż ze względu na ich większy rozmiar niż rzęsy, stanowią pierwszą barierę obronną przed obiektem, który mógłby przedostać się do gałki ocznej.

Czy psie wąsy wypadają?

Włosy te są podobne do innych włosów ciała, jeśli chodzi o ich zdolność do wypadania. W rzeczywistości, to nie jest rzadkością, że znajdziemy niektóre z tych włosów w dowolnym miejscu w domu, gdzie nasz psi towarzysz wcześniej się znajdował. Dlatego jest to całkowicie normalny proces.

Czy psie wąsy rosną tak jak włosy na reszcie ciała?

Tak jak psie wąsy wypadają jak każdy inny włos, mogą również odrosnąć. Jeśli zauważymy, że naszemu psu wypadły wąsy, przypadkowo je przycięliśmy lub są złamane, nie musimy się martwić. Odrosną w krótkim czasie.